Чушко, Чушин

Відповісти

Це прізвище

Отримав при народженні
0
Немає голосів
Отримав через шлюб
0
Немає голосів
Знав, що воно є родинним
0
Немає голосів
Віднайшлось під час дослідження родоводу
0
Немає голосів
Досліджую
0
Немає голосів
Цікавлюсь
0
Немає голосів
 
Всього голосів: 0

Аватар користувача
Vitaly Savitar
Повідомлень: 988
З нами з: 16 лютого 2016, 23:42
Дякував (ла): 17 разів
Подякували: 217 разів
Контактна інформація:

Чушко, Чушин

Повідомлення Vitaly Savitar »

Прізвище Чушко походить із південно-західних земель давньоруської держави і належить до числа прадавніх слов’янських прізвищ, поява яких відноситься до XVII ст. снувало й ім'я-прізвисько Чужий. У побуті воно звично вимовлялось у зменшених формах: Чуж, Чуш, Чужак, Чужва, Чушва, Чужко, Чушко тощо. Так, наприклад, у давніх літописах записаний: Чуш Петро, рибак, 1585р., Псков. Подібними прозваннями в українсько-білоруських говірках називали новака, нового жителя, словом будь-якого нового мешканця, який приїздив з другого поселення чи з іншої країни на нове місце проживання ("чужак" - іноземець, "чужосілець" - людина з чужого села).

Не виключено, що цим прізвиськом в деяких говірках могли наректи й чоловіка, який прийшов жити в дім до сім’ї його дружини з іншої місцевості ("чужа чужинонька - не рідна родинонька", "виряджала мати дочку в чужу стороночку", "чужбина - чужа сторона , чужий молодець, чужі люди", "ой піду я з туги на чужину"). Особливо популярні такі "описові" прізвиська були в колі козацтва. Причина цього в наступному. Вказані землі були прикордонними. У пошуках нових земель або вільного життя сміливі та відчайдушні люди обживали міста, які вважалися, - по причині численних набігів кочових сусідів - небезпечними. Більшість із тих, хто приймав участь в утворенні козацьких поселень, були вимушені по тим чи іншим причинам приховувати своє походження, офіційне ім’я і назву своєї "малої батьківщини". Це пов’язано з тим, що "в козаки" дійсно приходило багато "чужаків", як молодих хлопців, так і дорослих чоловіків: тих, кого нічого не утримувало на обжитих містах, де лютувало кріпосне право. Крім того, ставши "чужим", легше було приховати дійсне походжен.

Цікаво, що "чушкою" називали шкіряний чохол для пістолета. А, наприклад, дієслово "чушитися " в багатьох говірках, зокрема, в пермських, означало битися, розбишакувати. Крім цього, словом чушка називали - "відрізок жердини в четверть" для ігри, яка теж називалась "чушки, чухи, рюхи, чурки, рюшки, городки".

Прізвище Чушин зафіксовано у давніх літописах Черновеччини. У кожному регіоні прізвища утворювались згідно з місцевою традицією. В Білорусії, Україні та в південно-західних областях Росії прадавні прізвища були утворені за аналогією із західноєвропейськими - у безсуфіксальній формі, тобто ім’я пращура ставало прізвищем нащадків без додавання будь-якого патронімічного суфікса: їх можна порівняти з такими європейськими прізвищами, як Шекспір, Шмідт, Данте та ін. Цей факт зайвий раз свідчить на користь давності походження прізвища Чушко. Характерно, що найменування з формантом на -ко, належать до власне українських, творячи різні форми імен та слів (наприклад, Васятко, Данько, ягнятко). В Україні існують фонетично близькі варіанти, як Чужко та Чушко, адже у давнину єдиних правил у написанні просто не існувало, а писарі досить часто писали за правилом: "пишу, як чую". Прізвище зберігає пам'ять про далекого невідомого пращура, і пам'ять ця є дорогоцінним надбанням людини. Це той живий скарб, який дійсно є в кожного з нас та єднаючи часи, закликає берегти свою історію.
Український хостинг для веб-сайтів на потужних VPS/VDS серверах в Європі --> https://kr-labs.com.ua/service/web-hosting/
Відповісти

Повернутись до “Ч”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 13 гостей