Цукренко

Відповісти

Це прізвище

Отримав при народженні
0
Немає голосів
Отримав через шлюб
0
Немає голосів
Знав, що воно є родинним
0
Немає голосів
Віднайшлось під час дослідження родоводу
0
Немає голосів
Досліджую
0
Немає голосів
Цікавлюсь
0
Немає голосів
 
Всього голосів: 0

Аватар користувача
Aushanbibi
Супермодератор
Повідомлень: 586
З нами з: 08 березня 2016, 09:54
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 986 разів
Подякували: 745 разів

Цукренко

Повідомлення Aushanbibi »

Цукренко - прізвище що фігурує в церковних записах цервки Св. Параскеви, села Веприк. Проживали на хуторі Млинок. За переказами пан Хоєцький велів збудувати млин на річці Кирші і велів вести господарство своєму кріпаку Дем'яну Цукренку. Пізніше родина Дем'яна розрослася і утворився хутірець - Дем'янці, який пізніше перейменували в Млинок.
Зображення
Аватар користувача
Pan_Oleg
Повідомлень: 72
З нами з: 18 липня 2017, 07:50
Стать: Чоловік
Звідки: Фастів
Дякував (ла): 109 разів
Подякували: 51 раз

Re: Цукренко

Повідомлення Pan_Oleg »

А по Швецям щось знаєте?
Аватар користувача
Aushanbibi
Супермодератор
Повідомлень: 586
З нами з: 08 березня 2016, 09:54
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 986 разів
Подякували: 745 разів

Re: Цукренко

Повідомлення Aushanbibi »

Добридень, по Швецям з Млинка? Чи Веприка?
Мої Швеці з Офірні..
Зображення
Аватар користувача
Pan_Oleg
Повідомлень: 72
З нами з: 18 липня 2017, 07:50
Стать: Чоловік
Звідки: Фастів
Дякував (ла): 109 разів
Подякували: 51 раз

Re: Цукренко

Повідомлення Pan_Oleg »

Вітаю! Швеці з Веприка.
Аватар користувача
Aushanbibi
Супермодератор
Повідомлень: 586
З нами з: 08 березня 2016, 09:54
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 986 разів
Подякували: 745 разів

Re: Цукренко

Повідомлення Aushanbibi »

Нажаль поки по Швецям геть не копав..
Зображення
Аватар користувача
Aushanbibi
Супермодератор
Повідомлень: 586
З нами з: 08 березня 2016, 09:54
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 986 разів
Подякували: 745 разів

Re: Цукренко

Повідомлення Aushanbibi »

Aushanbibi писав:Цукренко - прізвище що фігурує в церковних записах цервки Св. Параскеви, села Веприк. Проживали на хуторі Млинок. За переказами пан Хоєцький велів збудувати млин на річці Кирші і велів вести господарство своєму кріпаку Дем'яну Цукренку. Пізніше родина Дем'яна розрослася і утворився хутірець - Дем'янці, який пізніше перейменували в Млинок.
Так, як це прізвище також стосується мого родоводу, вирішив трохи по ньому покопати. Знайти так би мовити "корінь роду" (відомо що такі пошуки зазвичай обриваються серединою 18 ст.) І мій поверхневий пошук виявився таким самим. Але, так би мовити, початок закладено.
Згідно кадастрової карти 1925 року на хуторі Млинок проживало 17! сімей Цукренків. Розплутати цей клубок з батьків та дітей виявилось неабияк складно, та все ж вдалося :D
І зараз одне тільки їхнє дерево займають 209 представників чоловічої статі, що носили колись, і носять зараз це прізвище. Додаємо жінок і цифра подвоюється. Чималеньке деревце для 200 років одного роду.

Тепер приступимо ближче:
Несподіванкою виявився казус - запис прізвища не Цукренко а Мельник хоч і логічний але неочікуваний.
Певно професія мельників цього роду - Цукренко, була родовою, тому що до самої колективізації 1930-х та знищення млину в 1960-ті роки на ньому працювали представники роду. Першим представником "веприцьких" Цукренків, якого мені вдалося виявити вважаю - Дем'яна Васильовича Мельника, що народився близько 1763 року. Якого записали Мельником, а не Цукренком, хоча в подальшому, його діти записані Цукренками, що можна прослідкувати по Сповідним розписам церкви Св. Параскеви села Веприк.
Коли вперше розбирався з цими Цукренками-Мельниками, зробив припущення, що саме діти Дем'яна Васильовича взяли прізвище Цукренко, а до цього вони були - Мельниками. Однак моє припущення можливо і хибне, через віднайдення двох сімей в сповідках церкви Різдва Пресвятої Богородиці с. Чорногородка, що також носили прізвище Цукренко! І якщо "веприцькі" Цукренки з'являються вперше в сповідці 1820 року. То "чорногородські" в сповідці 1799. Ще не оброблялися сповідні і метричні книги с. Дідівщина, до приходу церкви якого, можливо спочатку відносився хутірець Дем'янці (Млинок) до 1820 р. Однак, впевнено можна сказати, що і хутір Млинок і Чорногородка осаджені на березі річки Ірпінь, яка в ті часи була доволі повноводною і давала змогу ставити млини, на яких працювали в тому числі і згадані Цукренки.
Також поки не вдалося відслідкувати "кореня" всіх Цукренків даного мікрорегіону, але це я думаю на краще. Такі момент лиш спонукають до пошуку і розширення родового дерева. :)
Шановні Цукренки! Запрошую приєднатся до спільноти Українського Генеалогічного Форуму і дізнатися все ж таки, хто у всіх вас спільний предок!
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Зображення
Аватар користувача
kbg_dnepr
Повідомлень: 7459
З нами з: 14 січня 2021, 15:44
Стать: Жінка
Звідки: Дніпро
Дякував (ла): 5284 рази
Подякували: 945 разів

Re: Цукренко

Повідомлення kbg_dnepr »

Шановний пане Aushanbibi, дозвольте декілька цілком спекулятивних міркувань.
По-перше, про різні прізвища: Ви, напевне, зі мною погодитеся, що 200 років тому прізвища у селі - це зовсім не те саме, що для нас зараз. Та й зараз дуже багато людей не розуміють, чому Гац та Гаць, Пиленко й Піленко - це різні прізвища, бо воні різні тільки для комп'ютера (і цим користуються шахраї), для банку або для судді у майнових справах, а для пересічної людини воно все одно. А 200 років тому в невеликому селі воно слугувало тільки як інформація про те, що людина належить до певної родини. І якщо родина була велика (скажімо, 4-6 синів-Цукренків, а в них 10-40 онуків-Цукренків), то всіх тих Цукренків треба було якось розрізняти. Для того й слугували вуличні прізвиська (якщо я не помиляюся, то на Західній Україні їх (або щось подібне) називали придомками). Це я, власне, про те, що "Мельник" цілком могло бути таким вуличним прізвиськом. А чому записали так - ну ті, хто тоді писав (паламар? священник?) теж могли бути людиною новою (яка знала Мельник, а не знала, що насправді він Цукренко) або не дуже освіченою, щоб турбуватися про справжнє прізвище.
Це крім того, що якийсь Цукренко міг одружитися з донькою Мельника, піти в прийми і взяти прізвище тестя, в якого не було дітей. - насправді нафантазувати причин такої зміни можна й ще.
Мені як філологу цікавіше про мовне походження. Я б припустила, що вихідне прізвище - Сокур-Цокур, тюркське "глухий". А Ви як думаєте?
Катерина
Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко mt H5a (Могилевськ.)
Оглотков I2a2b (Горбат. п. НГГ) Алькін Душин Жарков Кульдішов mt U5a1 Баландін (Симб. губ.)
Клишкін R1a1a Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний mt T2a1 (Новомоск. Дніпроп.)
#генеалогия #генеалогія #пошукпредків #поискпредков #ahnenforschung #ukrainianancestry #родовід #родословная
Аватар користувача
Aushanbibi
Супермодератор
Повідомлень: 586
З нами з: 08 березня 2016, 09:54
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 986 разів
Подякували: 745 разів

Re: Цукренко

Повідомлення Aushanbibi »

kbg_dnepr писав:Шановний пане Aushanbibi, дозвольте декілька цілком спекулятивних міркувань.
По-перше, про різні прізвища: Ви, напевне, зі мною погодитеся, що 200 років тому прізвища у селі - це зовсім не те саме, що для нас зараз. Та й зараз дуже багато людей не розуміють, чому Гац та Гаць, Пиленко й Піленко - це різні прізвища, бо воні різні тільки для комп'ютера (і цим користуються шахраї), для банку або для судді у майнових справах, а для пересічної людини воно все одно. А 200 років тому в невеликому селі воно слугувало тільки як інформація про те, що людина належить до певної родини. І якщо родина була велика (скажімо, 4-6 синів-Цукренків, а в них 10-40 онуків-Цукренків), то всіх тих Цукренків треба було якось розрізняти. Для того й слугували вуличні прізвиська (якщо я не помиляюся, то на Західній Україні їх (або щось подібне) називали придомками). Це я, власне, про те, що "Мельник" цілком могло бути таким вуличним прізвиськом. А чому записали так - ну ті, хто тоді писав (паламар? священник?) теж могли бути людиною новою (яка знала Мельник, а не знала, що насправді він Цукренко) або не дуже освіченою, щоб турбуватися про справжнє прізвище.
Це крім того, що якийсь Цукренко міг одружитися з донькою Мельника, піти в прийми і взяти прізвище тестя, в якого не було дітей. - насправді нафантазувати причин такої зміни можна й ще.
Мені як філологу цікавіше про мовне походження. Я б припустила, що вихідне прізвище - Сокур-Цокур, тюркське "глухий". А Ви як думаєте?
Я погоджуюся з Вами, пані Катерино. Семантичне значення дуже змінилося. А якщо брати значення з міркувань "загальної семантики" то Я сам не той, що був кілька хвилин тому :D. Міркувати і філософствувати можна довго. Я погоджуюся з Вашими "спекулятивними міркуваннями" - все могло бути.
Якщо Вам цікава тема зміни (підміни) прізвища у регіоні міжріччя "Кам'янка-Унава-Ірпінь" на території, що контролювалася латинським біскупом. То можу Вам повідомити, що це не єдине прізвище, яке в моєму випадку записується підміною. Мої Сквирчинські, поки їх відносили до посполитих (кріпаків) теж були Ткачами. Однак потім стали - Сквирчинськими. Так само і тут, прізвище Дем'яна Васильовича - Цукренко. Однак в церковній документації він записаний, як Мельник. Це стан посполитих (кріпаків), їх продавали, міняли, переводили між власницькими маєтками і т.д. Тому як захотіли так і записали. Вважаю, що по присвоєнню прізвища взагалі не можна нічого конкретно сказати. В церкві присвоювали чи пан присвоював, чи вуличне прізвисько трансформувалося і т.д. - це все дуже відносно, спірно і абсолютно не очевидно. Одне відомо - зазвичай прізвище не завжди подобалось своєму носію.Тобто присвоювали його часто проти волі власника. До питання походження цього прізвища - можливо ви і праві. Моя думка пішло від слова "цукор".
Зображення
Відповісти

Повернутись до “Ц”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 11 гостей