Імена та їх походження

Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Імена та їх походження

Повідомлення D_i_V_a »

DVK_Dmitriy писав:...Многое зависело от священника.
У одного сплошные Iоанн да Мария, а у другого спектр имён побольше!...
Не вірю я в це твердження... Про нього досить багато говорять, але у мене зовсім інший досвід...
У кожній родині були родові імена, які жили й переходили з покоління у покоління на протязі півтора століття (періоду по якому є документи).
Наприклад у моїх Дідковських ім'я Петро майже не зустрічається, а у Козловських Петро - це сімейне ім'я.
Тоді при чому тут священики?
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
в36 Ольга
Повідомлень: 1090
З нами з: 21 лютого 2016, 16:46
Стать: Жінка
Дякував (ла): 1374 рази
Подякували: 1063 рази

Re: Імена та їх походження

Повідомлення в36 Ольга »

Без священника никуда. Он мог предложить родителям несколько имен на выбор, а родители уже выбирали то, что ближе к сердцу.
А мог и не предлагать, - как захотел, так и нарек. Думаю, тут все зависело от настроения батюшки и от его отношения к семье новорожденного.
На самом-то деле выбор и в те времена был огромен, допустим, именины Антонов чуть не 50 раз в году. А Петрами и Иванами нарекали круглогодично, тут именин вообще не счесть.
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Допомога у читанні текстів - польська мова

Повідомлення D_i_V_a »

З другої теми
D_i_V_a писав:
в36 Ольга писав: Ян Непомуун?
Має бути НЕПОМУК - Ян Непомук. Його у Празі зкинули з моста у річку. Досить відоме ім'я. Святий.
Може там написано Nepomuuk, хоча я читаю останню як N
в36 Ольга писав:Да, ты права, я не обратила внимание, что это те самые, что были с двойными именами.
И только Ян-Непомуцен как-то не совсем мелодично. :D
Бо ти з цим іменем не стикалась. На заході, в Чехії та прилеглих країнах досить відоме, але у формі Непомук.
Людина досить відома, такий собі реформатор замучений інквізицією.
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
в36 Ольга
Повідомлень: 1090
З нами з: 21 лютого 2016, 16:46
Стать: Жінка
Дякував (ла): 1374 рази
Подякували: 1063 рази

Re: Допомога у читанні текстів - польська мова

Повідомлення в36 Ольга »

D_i_V_a писав:Бо ти з цим іменем не стикалась.
С чего ты решила, что не встречалась? Непомука видела в инете, но я думала, что это его фамилия. С именем никак не ассоциировалось.
И только в Лешином документе стало ясно, что это все-таки имя.

А, кстати, имя у твоего Непомука, скорее всего, стало фамилией.
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Допомога у читанні текстів - польська мова

Повідомлення D_i_V_a »

в36 Ольга писав:...А, кстати, имя у твоего Непомука, скорее всего, стало фамилией.
Ні, прізвище/прозвисько стало іменем.
А прізвище-прозвище пішло від назви НП де він народився
Ян, син Вельфина, народився в 1340 році в селі Непомук
У нас він Непомуцький, бо у нас закінчення змінюються як і в латинській мові вказуючи відмінок і тому ми за цим відмінком розумієм, що він походить з Непомуку.
У інших мовах такого немає. Беремо за приклад німецьку.
Ось, що вони пишуть (і чесно кажучи, їх вікіпедії довіряю більше, ніж нашій :? )
Johannes Nepomuk oder Johannes von Pomuk[1] (lat.: Joannes de Pomuk, tschech.: Jan Nepomucký oder Jan z Pomuka, * um 1350 in Pomuk bei Pilsen; † 20. März 1393 in Prag) war ein böhmischer Priester und Märtyrer.
Йоханес Непомук або Йоханес з Помука (лат.: Йоханес де Помук, чеська: Ян Непомуцький (ну звісно, слов'янська мова :D ) або Ян з Помука, * в 1350 в Помук коло Пільзена; † 20. березня 1393 в Празі). Був священиком у Богемії та мучеником.
Його зкинули з мосту в ріку і ця легенда є найпоширенішою. В Празі навіть цей міст є досі і присвяений Непомуку.

Але за стільки років від дати події "все поросло мохом". Тільки з німецької вікі видно, що НП в той час називався Помук, і яким чином він став Непомук знають мабуть тільки фахівці...

І ще важливий факт - Чехії тоді ще не було. Був чесько-слав'янський народ у складі німецькомовної держави Богемії.
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
cronoster
Повідомлень: 537
З нами з: 26 листопада 2016, 23:28
Стать: Чоловік
Звідки: Галицький Гуцуленд
Дякував (ла): 117 разів
Подякували: 997 разів

Re: Імена та їх походження

Повідомлення cronoster »

Святий Ян-Непомуцен (1340-1393), чеський народний св"ятий. Народився в селі Непомук, яке належало довколишньому цістерціанському монастирю під Зеленою Горою. Прийняв мученицьку смерть від рук Вацлава 4. Тіло було зашите до мішка і втоплене у Влатаві. Є патроном Чехії і святим, що відвертає повені.
Власне недавно знайшов запис народження одного з моїх предків Яна-Непомуцена Гутенка в 1762 року.
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Коли згасне людська пам'ять й замовкнуть літописи, говоритиме каміння.
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Імена та їх походження

Повідомлення D_i_V_a »

З книги Ірини Ворончук 16-17 сс
лінію Томка Посяговєцького, яка, як бачимо, переривається, оскільки у нього не було нащадків по «мечу», тобто по чоловічій лінії, однак він мав чотирьох дочок, з яких названо двох: Марію Томківну, яка була замужем за Михном Ощовським, та ще одну Марію Томківну (явище, коли дітям надавали однакові імена, було доволі поширеним у тогочасних практиках)...

PS Виглядає так, що це є давня традиція давати однакові імена дітям...
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Імена та їх походження

Повідомлення D_i_V_a »

Автанасій, мабуть так вимовляли в 1804 році ім'я Афанасій
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
Bob Kviatko
Повідомлень: 17
З нами з: 17 січня 2019, 17:56
Стать: Чоловік
Звідки: Галичина + Поділля
Дякував (ла): 60 разів
Подякували: 26 разів

Re: Імена та їх походження

Повідомлення Bob Kviatko »

D_i_V_a писав:Автанасій, мабуть так вимовляли в 1804 році ім'я Афанасій
В Галичині їх Атаназіями називали і в метриках їх доволі багато.
- Бобиляки, Вариніцькі, Губчаки, Дороші, Костики, Мицьки (Мицьківи),Поповичі, Шиличі (с. Дмитре, Лани, Попеляни в околицях Щирця, Львівської обл.)
- Квятковські, Струсовські (Ізабелин (Забіляни),Томашпіль, Вінницька обл; Окниця, Пн. Бесарабія, Молдова)
- Качеровські (Качуровські, Качаровські)(Сокиряни, Чернівецька обл.; Походять з Поділля)
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Імена та їх походження

Повідомлення D_i_V_a »

Bob Kviatko писав:В Галичині їх Атаназіями називали і в метриках їх доволі багато.
У нас всі Афанасіями стали...

Вчора дивне жіноче ім'я зустріла. Добре, що ще польською в РК писли, це 1795 рік, а то б і не зрозуміла що за ім'я. Вони чомусь в російській формі на кінці твердий знак напитали, чи це А таке? - Иосефатъ (Jozefata)
Перший раз таке ім'я зустріла.
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Відповісти

Повернутись до “ІМЕНА”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 7 гостей