ЗЯТЬ

Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

D_i_V_a писав: Мені здається, що накрутили наші шановні пояснювачі української мови... приплели до зятя те що приплітати не було потрібно.
Я думаю, що вся справа в регіональних відмінностях тлумачення поняття. Десь воно справді здається новоприліпленим у ХХст., десь мало вживання здавна.
От мені геть нічого не муляє :D . Я записувала людей, народжених ще за царя по селах. І вони говорили про явище "приймів" і по відношенню до зятів. Такий мій особистий досвід ;)

Але питання ж у іншому: у можливості отримання нащадками такого чоловіка, зятя, що пішов жити у хату тестя, якщо так краще звучить для громади, прізвища діда по матері. Про це вже трохи написано вище.
І ще сюди додам питання про те, чи дає така ситуація, чоловік прийшов жити до дружини, більшу вірогідність їй стати головою господарства по смерті старших родичів чоловічої статі навіть за наявності дорослих синів у помешканні?
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6278 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення D_i_V_a »

SNIGURIVNA писав: ...Але питання ж у іншому: у можливості отримання нащадками такого чоловіка, зятя, що пішов жити у хату тестя, якщо так краще звучить для громади, прізвища діда по матері. Про це вже трохи написано вище.
І ще сюди додам питання про те, чи дає така ситуація, чоловік прийшов жити до дружини, більшу вірогідність їй стати головою господарства по смерті старших родичів чоловічої статі навіть за наявності дорослих синів у помешканні?
По першому питанню - думаю, що можливо. Особливо якщо це було до другої половини 19 ст, тобто до появи паспортизації, залізниці та масової міграції населення яке треба було якось реєструвать.

По-другому питанню, думаю що це залежить від особистостей. Тобто у цьому питанні включається психологічний момент - хто є кращим управителем господарства, бере на себе відповідальність.
Та ще, ми про це забуваємо, бо ми радянські, покоління у яких не було нічого, але при царизмі дружина могла бути багатшою за чоловіка... тобто дійсно включається головування - у кого більші статки, той і головний.
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
Balymba
Повідомлень: 643
З нами з: 10 березня 2016, 09:25
Стать: Чоловік
Звідки: Гуцульщина
Дякував (ла): 634 рази
Подякували: 795 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення Balymba »

SNIGURIVNA писав:У продовження зятівської теми, хоч і вже не з приводу прізвищ, а віку укладання шлюбу...


Наибольший возраст для брака - по церковным законам 60 лет, по гражданским 80 лет (Зак. Гр., ст. 4). Поэтому, когда вступают в брак позже 60 лет, то, хотя это не противно гражданскому закону, для венчания требуется разрешение архиерея.
.[/url]
Ніколи не думав, що може бути верхня межа для шлюбу. Зустрічав доволі багато шлюбів 60-70 літніх, здається були навіть понад 80 років, але це ще треба переглянути документи.
Левицький (придомок Попович), Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Ісайчук, Абрамюк, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Gut
І-BY-78168/ Н
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

Balymba писав: Ніколи не думав, що може бути верхня межа для шлюбу. Зустрічав доволі багато шлюбів 60-70 літніх, здається були навіть понад 80 років, але це ще треба переглянути документи.
Я стикалася з випадком, коли нареченому було 80.
Для нього це був другий шлюб, для неї - перший.
Нареченій було 40 (у половину молодша). І шлюб був не безплідний: мали сина. Навіть фотографії матері з дитою є.
До слова, родина страшенно пишається: от які у нас чоловіки! ;)

Але стосовно віку...
Днями передивлялася сповідки. У процесі "спіймала" родину, де трьом донькам кілька років поспіль пишуть вік відповідно: 9, 6 і 2 роки.
Я ще можу собі уявити, що 9 и 10-11 на око не відрізнити, але 2 роки і 4 - то геть різні діти! :lol:

У брата мого родича у різних документах розбіжність віку сягає шести років!

Люди, що народилися наприкінці 18 ст., то взагалі тема!
І чим старше вони ставали, тим більш приблизним ставав їх вік у різних записах.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

D_i_V_a писав: По-другому питанню, думаю що це залежить від особистостей. Тобто у цьому питанні включається психологічний момент - хто є кращим управителем господарства, бере на себе відповідальність.
Та ще, ми про це забуваємо, бо ми радянські, покоління у яких не було нічого, але при царизмі дружина могла бути багатшою за чоловіка... тобто дійсно включається головування - у кого більші статки, той і головний.
Я теж схиляюся до такої думки.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

Приклад віку "молодять" з сусідньої теми тут.

Приклади з інших форумів:
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

До теми родинних стосунків:

Дореволюционная русская крестьянская и рабочая семья: http://lib7.com/cccp/490-2011-11-14-21-02-00.html

і цитата про зятя:
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Востаннє редагувалось 26 серпня 2017, 12:44 користувачем SNIGURIVNA, всього редагувалось 1 раз.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

Приклад з документу середини 19ст.:
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

Імена по батькові.

Патро́нім (грец. πατρώνυμο; від πατήρ (род. відм. πατρός) — «батько» + όνυμα — «ім'я») або ім'я по батькові — вид антропоніма: назва або прізвище, що походить від предків по батьківській лінії.

Йменування людини за іменами предків по чоловічій ліній називається патронімічним. Воно з'явилося на певному етапі розвитку суспільства, коли важливим стало вказання приналежності до певного роду.

Джерело: https://uk.wikipedia.org/wiki/Патронім

По батькові (також «патронім» - в спеціалізованій літературі) - частина родового імені, яка присвоюється дитині під назвою батька. Варіації патронімічних імен можуть пов'язувати їх носіїв і з більш далекими предками - дідами, прадідами і т. Д.

У дофамільний період іменування по імені та по батькові служило цілям краще розпізнавати людину, тобто виконувало ту ж соціальну функцію, що і сучасні прізвища.

У народів, у яких в ходу більш ніж одне ім'я, традиційно функцію по батькові, як зберігачів інформації про найближчі предків (батьків, дідів і прадідів) несуть середні імена, але ця їхня патронімічне функція, жорстко не закрепелена.

Росіяни по батькові почали вживатися досить рано; перша згадка про це відноситься до 945 року. Однак до xiii століття частота вживання по батькові була невисокою.

Форма чоловічого батькові в сучасній російській мові з закінченням на «-віч» сходить до по-батькові давньоруських князів і знаті московської руси; «Підлі люди» не мали права користуватися такими батькові.

Починаючи з 15 століття, іменування з «вічем» вважалося особливим привілеєм, таке право незнатним людям даровалось особисто царем і за особливі заслуги. Так, в 1610 році цар василь Шуйський, в подяку за сприяння купці Строганова в приєднанні уралу і сибіру до московського державі, повелів максиму і Микиті Строганова, їх нащадкам і нащадкам Семена (іоаннікіевіча) Строганова писатися з «вічем» і дарував спеціальне звання «іменитих людей ». В xvii столітті Строганова були єдиною купецької прізвищем, що носила це звання.

По батькові «підлих», тобто незнатних людей, в росії спочатку утворювалися як коротка форма присвійного прикметника від відповідного імені, наприклад: «іван син петрів» або, в більш пізньому варіанті, «іван петрів»; «Федір син Лукін» - «Федір Лукін».

Примітно, що в сучасній російській мові жіноче батькові утворюється двома способами, причому обидві вони за формою сходять до по-батькові простолюдинів:

* По батькові, утворені від чоловічих імен, що закінчуються на приголосний, утворюються шляхом перекладу імені-основи в коротку форму присвійного прикметника з додаванням до нього закінчення «-на»: борис - борисов - борисовна, андрей - андреев - андреевна.

* По батькові, утворені від чоловічих імен, що закінчуються на голосний, утворюються шляхом перекладу імені-основи в коротку форму присвійного прикметника з додаванням до нього закінчення «-ічна»: лука - Лукін - Луківна, Фома - фомин - Хомівна. Як це часто буває в російській мові, це правило має винятки: наприклад, Зосима - зосімін, але зосімовна, никита - никитин, але Микитівна, Сава - Саввін, але Саввічна. Як видається, критерієм тут є удобопроізносімость, милозвучність батькові: «зосімінічна», «нікітінічна» або «саввінічна» явно ріжуть слух.

Спосіб освіти українських і білоруських по батькові майже не відрізняється від російських.

Більшість сучасних російських прізвищ має патронімічні походження, тобто походить від батькові. Як в російській, так і в інших слов'янських мовах через морфологічних особливостей мови жіночі прізвища, як правило, відрізняються за формою від чоловічих.

Джерело тут
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

І ще до теми стаття про по батькові в РІ тут
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Відповісти

Повернутись до “SNIGURIVNA”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 15 гостей