Герб Погоня - загалом

Відповісти
Онлайн
Аватар користувача
АннА
Супермодератор
Повідомлень: 8878
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Стать: Жінка
Дякував (ла): 3563 рази
Подякували: 2154 рази

Герб Погоня - загалом

Повідомлення АннА »

"ПОГОНЯ" (білорус. "Пагоня", литов. "Vytís", польс. "Pogoń") – герб литов. та білорус. держ. і територіальних утворень, а також міст, значного кола князівських родів, символ громад. та політ. об'єднань.

Класична "П." виглядає таким чином: червлений щит із вершником на срібному коні. У правиці рицаря – піднятий меч, у левиці – лазуровий щит із золотим шестикінечним хрестом. Інколи зліва у вершника є піхви, а з-під сідла виглядає трикінечна попона. Існує варіант "П.", в якій на щиті вершника замість хреста зображені "колюмни" (стовпи Гедиміна).

Образ озброєного вершника є давнім і досить поширеним символом, який трапляється як в західноєвроп., так і східноєвроп. геральдиці. Напр., його використовував новгород. кн. Олександр Невський.Білорусько-литовські літописи 1-ї пол. 16 ст. пов'язували "П." з легендарним вел. кн. литов. Наримунтом Романовичем (серед. 13 ст.), однак уперше як символ литов. великих князів вона зафіксована 1366 на печатці вел. кн. литов. Ольгерда. Згадується в Густинському літописі як герб Великого князівства Литовського. Як герб "П." зображена на печатках вел. князів литов. Ягайла (1386, 1387) та Вітовта (1401). На поч. 15 ст. "П." стала держ. символом ВКЛ. Спочатку рицар дивився ліворуч, однак із 1-ї пол. 15 ст., відповідно до приписів європ. геральдики був розвернутий в ін. бік. Назва, імовірно, затвердилась за гербом уже наприкінці 15 – на поч. 16 ст. За однією з версій, вона походить від назви воєнної дії, коли після звільнення міста від облоги все військо та озброєні місц. мешканці переслідували загони ворогів, що відступали, тобто здійснювали "погоню".

Із мінімальними змінами "П." залишалася держ. гербом ВКЛ та частиною герба Речі Посполитої до 1795, коли більшість її територій увійшла до складу Рос. імперії. Різні варіанти "П." були гербами Віленського, Мінського, Брестського, Полоцького та ін. воєводств (окрім Жемотійського) ВКЛ.

За рос. часів "П." була гербом багатьох білорус. і литов. міст – Вільни (нині м. Вільнюс), Полоцька, Вітебська (нині місто і центр Вітебської обл., Білорусь) та ін. і як територіальний герб потрапила до держ. герба Рос. імперії. На 1900 вона входила до зображення гербів 22-х міст Рос. імперії, а також Віленської та Вітебської губерній і Білостокської області.

"П." була родовим гербом Гедиміновичів, тому входила до гербів багатьох князівських родів, які виводили своє походження від литов. династії, – Олельковичів, Бєльських, Сангушків, Чорторийських, Голіциних, Куракіних, Хованських, Трубецьких та ін.

1918 "П." була проголошена гербом незалежної Литов. Республіки (проіснував до 1940) та емблемою Білорус. Нар. Республіки (у Білорус. РСР не використовувалася). 1920–22 "П." – складова герба невизнаної д-ви "Серединна Литва". 1918–39 "П." прикрашала герби Віленського, Підляського та Поліського воєводств Польс. Республіки (2-ї Речі Посполитої). За часів гітлерівської окупації "П." разом з ін. нац. символами вживалася білорус. колабораційним урядом – Білорус. центр. радою.

1988 "П." стала одним із символів литов. і білорус. руху за нац. відродження. 11 березня 1990 рішенням ВР Литов. Республіки (т. зв. Відновлювальний Сейм) відновлена як держ. герб. 10 грудня 1991 постановою ВР Республіки Білорусь "П." проголошена держ. гербом (колір рицарського щита – білий), але 1995 через референдум, проведений за ініціативою президента Білорусі О.Лукашенка, позбавлена статусу герба і стала символом опозиції.

Сьогодні "П." входить до гербів Вітебської і Гомельської областей Республіки Білорусь, білорус. міст Могильов, Речиця, Лепель та ін., а також є символом білорус. громад. об'єднань – Консервативно-християн. партії – БНФ, Т-ва білорус. мови ім. Ф.Скорини, Об'єднання білорусів світу "Батьківщина" та ін. У Польщі "П." залишилася в гербах Підляського воєводства та Бяльського повіту. Вона прикрашає також герби рос. міст Невель, Велиж, Себеж, які колись входили до складу ВКЛ.
Балабушевич Т.А., Томазов В.В.
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна
Аватар користувача
Вернер
Повідомлень: 3179
З нами з: 22 квітня 2016, 12:19
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 107 разів
Подякували: 665 разів

Re: Про герб Погоня

Повідомлення Вернер »

Пого́ня (біл. Пагоня, пол. Pogoń, лит. Vytis) — герб Великого Князівства Литовського, Руського та Жемайтійського, традиційний національний герб Литви та Білорусі. Герб багатьох білоруських, литовських, українських, польських і російських княжих родів.
Час плине
Аватар користувача
Вернер
Повідомлень: 3179
З нами з: 22 квітня 2016, 12:19
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 107 разів
Подякували: 665 разів

Re: Про герб Погоня

Повідомлення Вернер »

ЧОРТОРИЙСЬКІ, Чарторийські — князівський рід герба "Погоня", що веде своє коріння від литов. правлячої династії Гедиміновичів. Родове гніздо, від якого утворилося прізвище, — м-ко Чорторийськ (нині с. Старий Чорторийськ Маневицького р-ну Рівнен. обл.).
Час плине
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Герб Погоня - загалом

Повідомлення D_i_V_a »

З дворянської родовідної книги 1804 - Волковинські герба Погоня
Вооруженный муж верхом на лошади в скачке, в правуюс торону щита обращен, в правой руке так держит копие, как бы вонзить кого желал.
Зображення
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Відповісти

Повернутись до “Герб Погоня”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 7 гостей