Сторінка 1 з 1

Слобода

Додано: 20 жовтня 2016, 17:38
D_i_V_a
Для мене свого часу було несподіванкою у своїх генеалогічних дослідженнях стикнутися з поняттям слобода...
Коли трохи з цим питанням розібралась, то зрозуміла, що це вказує на те що колись поселення заселялось. Хтось, чи церква як хазяїн землі, чи приватний власник, надавав пільги поселянам.

ХVІІ століття, буремний для України час... великі міграційні процеси... після якого почався процес заселення спустошених і по-новому поділених земель...

Ось що про слово СЛОБОДА, СЛОБІДКА та СЛОБОДИ говорить тлумачний словник

Re: Слобода

Додано: 03 квітня 2017, 21:16
Aushanbibi
Звільнення волощан(жителів волості) від чиншу і всіляких обов'язків звалося на Україні слобода. Надавалася слобода щойно заснованим селам або таким, що були знищені внаслідок війни, зруйновані, наприклад, татарами.
На вигоні серед села ставився стовп у формі хреста в рамена якого встромлялися кілочки - скільки кілків, на стільки років надано слободу. По завершенні кожного року один кілочок викидали, а як минали всі роки, слободяни вже мали сплачувати чинш власникові та віддавати належну данину. На Волині та Поліссі такі села звалися волицями, вульшками від "воля", на Україні слободами від "свободи".
З книги Е. Руліковського "Опис повіту Васильківського.."

Re: Слобода

Додано: 20 вересня 2018, 19:41
АннА
СЛОБОДА — 1) тип поселення в Центрально-Східній Європі в середньовіччі і ранньомодерний час. Термін "слобода" відомий на Русі із 13 ст. Його аналогами є польське "wola", чеське "lhota", латинське "liberta villa", німецьке "Hollunge", молдовське "slobozia". При заснуванні С. власник землі (фізична чи юрид. особа), на якій було розташов. поселення, звільняв його мешканців на певний час (до 30 років) від виконання повинностей та сплати податків. Ці пільги надавалися з метою залучити переселенців для освоєння територій, що колонізувалися або були спустошені внаслідок війни чи стихійного лиха. Після закінчення терміну пільг С. ставала поселенням зі звичайним статусом, але в наз- ві часто зберігалася складова "Слобода", "Слобідка", "Воля", "Вулька" тощо. Від численних слобід, заснованих укр. переселенцями, походить назва краю Слобідська Україна;

2) із 16 ст. у Росії, а згодом і на укр. землях, що входили до складу Рос. д-ви, — окрема частина міста (як правило, у передмісті або на посаді), мешканці якої вирізнялися за становою, професійною, етнічною ознакою або за власником. Слободи часто мали самоврядування;

3) у Росії до 1861 — велике село з некріпосним населенням;

4) окрема частина великого села.

Re: Слобода

Додано: 04 жовтня 2020, 14:12
АннА
З теми
Aushanbibi писав:Альбом Де ля Фліза. 1850-ті. Красива панорама церкви та частини села з річкою Киршею.
Цікавою деталлю є хрест, зазвичай такі ставились коли село було на слободі а кількість паличок значила кількість років цієї ж слободи, але це середина ХІХ ст. і слободи вже ніхто не давав. Хто які думки має?
Зображення
в36 Ольга писав:Не поняла про палочки...
Это на том кресте, что слева у дороги, в стороне от домов? Ежегодно кто-то добавлял на крест по одной палке??? И лет через сто уже и креста не видно за палочками???
Aushanbibi писав:Нет-нет, наоборот) Сначала креста не было видно, а потом он проявлялся :lol: Слободу давали на 25-30 лет. В 1670 на кресту было 30 палочек, например, а потом в 1699 оставалась одна, через год слободу снимали и жители уже платили оброк или отрабатывали панщину. Как то так)
в36 Ольга писав:Спасибо, Женя, впервые про такое слышу.
Значит "слобода" ("свобода") давалась от момента основания населенного пункта на определенное палочками количество лет, по истечении которых их свободная от налогов и податей жизнь заканчивалась.
Тогда хорошо себе представляю, что по ночам отчаянные парубки на цыпочках подкрадывались к кресту и прикрепляли свои палки, чтоб свобода продолжалась подольше. :D :D
Aushanbibi писав:Ага :lol: Це робилося для неписемного і безграмотного простолюду, а умови слободи і кількість років прописувалося в документах, які люди в очі не бачили. А палочки - то лише звичай)

Re: Слобода

Додано: 17 листопада 2022, 15:52
D_i_V_a
Звідси
Слобода — поселення, жителів якого тимчасово (на 15—ЗО років) звільняли від феодальних повинностей. "Слободи" — пільги, привілеї, які надавалися на певний час тим, хто оселявся на незаселених землях.