Річ Посполита - питання

Відповісти
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6279 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Річ Посполита - питання

Повідомлення D_i_V_a »

Прочитала у дворянській справі наступне - Чесника Львовского ... сын, Скарбника Гироцкаго ... внук и Подчашего Метиелавскаго ... правнук.
У вікі (українській) знайшла
Підчаший, виночерпій (пол. podczaszy; лат. pocillator, subpincerna) — придворна службова особа у Речі Посполитій, Великому князівстві Литовському та ін. Спочатку був помічником і заступником чашника, а пізніше став більш значущим. Обов'язком підчашого було подавати королю напої, попередньо їх спробувавши, і наглядати за напоями за королівським столом. Підчаших пожиттєво призначав король[1].
У Великому князівстві Литовському посада підчашого відома з 1288 р., була дуже почесною. Її займали лише представники найзнатніших родів, як і посаду начальника підчашого — чашника. З часом посада стала номінальною, тобто не пов'язаною з виконанням будь-яких обов'язків. Існували також надвірний і земської чашники. Земський підчаший вперше згадується в 1318 р. При Казимирі Великому, підчаший називався латиною «subpincerna», а в 1496 р. іменувався «pocillator».

Скарбни́к (підска́рбій) — це людина, яка завідувала фінансами в Запорозькій Січі. Скарбник був досить близьким до гетьмана і належав до військових служителів. Він визначав, яка кількість фінансів має бути потрачена на озброєння, харчі, одяг тощо.
У ширшому розумінні скарбник або скарбничий це особа, що відає коштами якоїсь установи, організації, об'єднання осіб тощо, посадовець, який завідує скарбницею.

Чесник (пол. Cześnik, рос. Чашничий) — особа, що в середніх віках дбала про монаршу пивницю. З 14-го століття ця посада стала досить поважною (чесник коронний, чесник великий литовський та чесник земський) і не передбачала виконання старих обов'язків. В Першій Речі Посполитій був нижчим щаблем в урядовій ієрархії (в посадовій ієрархії (1768) в коронних землях посідав місце перед ловчим, після подстолія, у Литві перед городничим — після підчашого).
Може хто знає, чи є списки підчаших, скарбників і чесників?
Були ці особи тільки при дворі, чи також при князівських дворах? От, наприклад, чесник Львівський дійсно дбав про монаршу пивницю у Львові?
Оті Гироцкаго і Метиелавского - це міста?
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
Aushanbibi
Супермодератор
Повідомлень: 586
З нами з: 08 березня 2016, 09:54
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 986 разів
Подякували: 745 разів

Re: Річ Посполита - питання

Повідомлення Aushanbibi »

Це можуть бути назви регіонів чи назви від особистих імен, викривлені назви населених пунктів.
Я теж зустрічав запис староста Кубернський і Вендінський і відповіді теж не знайшов.. знаю що є НП Вендіни у Німеччині, або був на той час 1358 р. але де він розташовувався - :?:
Зображення
Відповісти

Повернутись до “"Р" з абетки”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 6 гостей