Історія міст і сіл Української РСР

Бібліотека мовознавця: збірники, довідники, тлумачні словники, енциклопедії тощо
Відповісти
Онлайн
Аватар користувача
АннА
Супермодератор
Повідомлень: 8876
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Стать: Жінка
Дякував (ла): 3562 рази
Подякували: 2154 рази

Історія міст і сіл Української РСР

Повідомлення АннА »

Історія міст і сіл Української РСР — енциклопедичне видання про історію міст та сіл України, що складається з 26 томів.
29 травня 1962 року була підписана постанова ЦК КПУ № 16 / 18-3 "Про видання «Історії міст і сіл Української РСР».

Це перша фундаментальна історична праця, кожний том якої висвітлював історію населених пунктів окремих областей України, а їх на той час налічувалося майже 40 тисяч.

Важливе місце у збиранні матеріалів для написання нарисів про міста і села належить обласним державним архівам, музеям, краєзнавчим науково-дослідним установам. Неабияку роль в цьому зіграли і наукові бібліотеки, де найбільш повно зосереджено краєзнавчу літературу. Очолювала цю роботу Державна історична бібліотека України, яка спільно з Інститутом історії АН України розробила методичні рекомендації щодо організації роботи обласних бібліотек з надання допомоги авторам «Історії міст і сіл…», роботу архівістів очолював на міністерському рівні О.Г. Мітюков.

Історіографія історії України містить значну кількість робіт, присвячених написанню фундаментальної колективної праці. Дослідники історії створення енциклопедичного довідника «Історії міст і сіл Української РСР» збагатили вітчизняну історіографічну спадщину студіями, які розкривають структуру, функціонування Головної редакційної колегії видання (головний редактор - П.Т. Тронько), результати та значення співпраці науковців і громадськості.

Видання «Історії міст і сіл Української РСР» також було здійснено і російською мовою.

Сьогодні стоїть питання про перевидання «Історії міст і сіл Української РСР» у новій редакції (із змінами та доповненнями). Роботу по підготовці видання до друку покладено на Національну спілку краєзнавців України.
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%86%D1 ... 0%A1%D0%A0
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна
Онлайн
Аватар користувача
АннА
Супермодератор
Повідомлень: 8876
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Стать: Жінка
Дякував (ла): 3562 рази
Подякували: 2154 рази

Re: Історія міст і сіл Української РСР

Повідомлення АннА »

http://ukrssr.com.ua/
Даний сайт є електронною копією 26 томного видання «Історія міст і сіл Української РСР».

Історія народження видання
29 травня 1962 року була підписана постанова ЦК КПУ № 16 / 18-3 "Про видання «Історії міст і сіл Української РСР».
Це перша фундаментальна історична праця, кожний том якої висвітлював історію населених пунктів окремих областей України, а їх на той час налічувалося майже 40 тисяч.
Історіографія історії України містить значну кількість робіт, присвячених написанню фундаментальної колективної праці. Дослідники історії створення енциклопедичного довідника «Історії міст і сіл Української РСР» збагатили вітчизняну історіографічну спадщину студіями, які розкривають структуру, функціонування Головної редакційної колегії видання, результати та значення співпраці науковців і громадськості.
Видання «Історії міст і сіл Української РСР» також було здійснено і російською мовою.
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна
Онлайн
Аватар користувача
АннА
Супермодератор
Повідомлень: 8876
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Стать: Жінка
Дякував (ла): 3562 рази
Подякували: 2154 рази

Re: Історія міст і сіл Української РСР

Повідомлення АннА »

Також на сайті "Інституту історії України" http://www.history.org.ua/?discussion&n ... istSilUkr_
викладено PDF-файли томів "Історіїї міст і сіл УРСР"
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна
Аватар користувача
Вернер
Повідомлень: 3179
З нами з: 22 квітня 2016, 12:19
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 107 разів
Подякували: 665 разів

Re: Історія міст і сіл Української РСР

Повідомлення Вернер »

Архіви України №1від 01.01.1970, сторінка 28
ПРО РОБОТУ НАД «ІСТОРІЄЮ МІСТ І СІЛ УКРАЇНСЬКОЇ РСР»

У роботі над багатотомним виданням з історії міст і сіл Української РСР активну участь беруть історики-архівісти нашої республіки.

10 листопада 1969 р. відбулося чергове засідання Головної редакційної колегії «Історії міст і сіл Української РСР», на якому йшла мова про стан готування і видання чергових томів «Історії міст і сіл Української РСР». Зокрема відмічалося, що цій роботі багато уваги приділяють обласні та районні партійні організації. Вони подають ефективну допомогу редколегіям та авторам, розглядають ці питання на засіданнях бюро і секретаріатах, приймають необхідні рішення тощо. Склад обласних редколегій поповнився провідними фахівцями з історії краю, викладачами вузів, науковцями архівів, бібліотек та інших установ.

Поліпшенню і прискоренню підготовчої роботи сприяли проведені обласними редколегіями томів наради членів районних комісій, авторів, провідних фахівців у галузі суспільних наук та представників установ, які беруть участь у написанні нарисів з історії міст і сіл республіки.

Відповідних заходів до посилення допомоги в готуванні «Історії міст і сіл Української РСР» вжили Міністерство вищої та середньої спеціальної освіти УРСР, Міністерство культури УРСР, Міністерство освіти УРСР, Архівне управління при Раді Міністрів УРСР, наслідком чого до написання та остаточного редагування нарисів залучено більш як тисячу науковців вузів, поліпшилося бібліографічне обслуговування авторів у бібліотеках та архівах, глибше стали опрацьовуватися архівні джерела. Все це сприяло тому, що вже вийшли у світ вісім томів «Історії міст і сіл Української РСР» (по Дніпропетровській, Закарпатській, Луганській, Львівській, Одеській, Полтавській, Харківській областях та по м. Києву). Передано на виробництво том «Чернівецька область», завершується редагування рукопису тома «Волинська область», редагуються томи по Донецькій і Запорізькій областях. Найближчим часом розпочнеться редакційна підготовка рукопису тома по Івано-Франківській області. Після доопрацювання на повторний розгляд подано том «Миколаївська область».

Завершується робота над томами по Вінницькій, Київській, Хмельницькій та Черкаській областях, наближається до завершення редагування томів по Кіровоградській, Житомирській, Херсонській та Чернігівській областях.

Водночас Головна редакційна колегія вказала і на те, що й досі не подано рукописів по Житомирській і Кримській областях до Головної редакційної колегії, хоча термін подачі минув у квітні і травні 1969 р. Із запізненням подані рукописи до редколегії по Ровенській і Тернопільській областях. Ще не надіслала необхідних матеріалів редколегія тома по Сумській області. Як показав аналіз надісланих рукописів томів, необхідно підвищити їх науковий та ідейно-теоретичний рівень. Нерідко навіть місцеві архівні матеріали та література належним чином не опрацьовуються, що призводить до суттєвих хронологічних і тематичних прогалин у нарисах. Іноді такі прогалини заповнюються другорядними фактами, мало вірогідними відомостями, що веде до збіднення історії окремих населених пунктів.

Повинні пожвавити свою участь у створенні нарисів з історії населених пунктів і посилити допомогу авторським колективам та авторам і науковці державних архівів Волинської, Донецької, Житомирської, Кіровоградської, Кримської, Ровенської, Сумської, Тернопільської, Херсонської та Чернігівської областей. Насамперед потрібно закінчити тематичне опрацювання архівних фондів, насичених відомостями з історії населених пунктів області, і всі ці дані взяти на каталожні картки, які внести до географічних каталогів з тим, щоб за ними можна було легко виявити потрібні документи.

Необхідно підкреслити, що участь архівістів у створенні нарисів з історії населених пунктів треба розглядати як один з важливих напрямів використання документальних матеріалів з науковою метою. І саме та значна робота працівників архівів щодо виявлення і обліку документів, створення географічних каталогів, зрештою, каталогізація найважливіших актуальних і насичених інформацією з історії міст і сіл архівних фондів сприяла наступній успішній діяльності авторських колективів та авторів. Без такої підготовчої роботи архівів, що розпочалася ще на початку 1960-х років і зараз завершується, годі було й думати про створення багатотомного наукового видання в історії міст і сіл Української РСР.

Державні архіви областей, томи по яких уже видано, повинні ще раз переглянути свої каталоги й матеріали, враховуючи зміни в адміністративно-територіальному поділі, з метою виявлення відомостей про населені пункти сусідніх з ними областей і в разі наявності таких матеріалів інформувати про це обласні редколегії, зацікавлені в їх використанні. Цим облдержархівам потрібно також подбати про те, щоб увесь зібраний обласними редколегіями матеріал був належним чином упорядкований, зосереджений в облдержархіві.

Особливо серйозні завдання стоять перед Кримською обласною редколегією і науковцями Кримського облдержархіву та інших установ області. Адже автори нарисів ще глибоко не вивчили документальні матеріали, статистичні видання, літературу і пресу, що зберігаються в архівах та бібліотеках Криму. Недостатньо вивчені також джерела з історії Криму в інших архівах України, Москви, Ленінграда. Внаслідок цього створені авторами нариси поверхово висвітлюють чимало явищ і подій з історії населених пунктів області, мають значні хронологічні і тематичні прогалини.

Головна редакційна колегія затвердила «Редакційні настанови авторам і редакторам нарисів та довідок до «Історії міст і сіл Української РСР», розроблені редакцією історії міст і сіл Головної редакції Української Радянської Енциклопедії, і зобов’язала обласні редколегії, авторів нарисів та редакторів керуватись ними в роботі над створенням і редагуванням томів.

Настанови містять у собі конкретні вказівки щодо написання назв географічного походження, власних назв літописів, власних назв історичних епох, суспільних рухів, подій, історичних назв країн, урядів, організацій, назв революційних організацій, державних, партійних, профспілкових установ і організацій СРСР, військових термінів, назв свят і т. п.

Потреба в уніфікації написання назв давно назріла і користування настановами сприятиме усуненню хиб і недоліків особливо при редагуванні нарисів.

Аналізуючи стан підготовки до видання томів «Історії міст і сіл Української РСР», можна сподіватися, що решта томів з історії міст і сіл України буде підготовлена у строки, передбачені планами.
М. Савченко
Час плине
Відповісти

Повернутись до “Книжкова полиця”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 15 гостей