Звідки взявся суфікс -чук в українських прізвищах

Відповісти
Аватар користувача
Vitaly Savitar
Повідомлень: 988
З нами з: 16 лютого 2016, 23:42
Дякував (ла): 17 разів
Подякували: 217 разів
Контактна інформація:

Звідки взявся суфікс -чук в українських прізвищах

Повідомлення Vitaly Savitar »

Є кілька версій походження цього суфікса:

- Патронімічний, присвійний суфікс, який означає "чийсь слуга" або "чийсь син".

- Суфікс -чук литовського походження, від зменшувального суфікса -čiukas.

- Суфікс -чук тюркського походження. Роль тюркського субстрату в українців велика, тому зменшувальний тюркський суфікс "чук" (букв. "маленький") став словотвірною часткою.

- Суфікс -чук булгарсько-татарського походження. Чук - назва язичницького свята, що зберігся у хрещених татар. Під час нього люди виходили в поля, обливали один одного водою, варили кашу і зверталися до вищих сил з благанням послати дощ і дати хороший урожай. Свято Чук відзначали також чуваші і удмурти. Хлопчикам, народженим під час цього свята, давали ім'я Чук.
Український хостинг для веб-сайтів на потужних VPS/VDS серверах в Європі --> https://kr-labs.com.ua/service/web-hosting/
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Звідки взявся суфікс -чук в українських прізвищах

Повідомлення D_i_V_a »

З другої теми
al_mol писав:Все уже наверное знают, что суффикс -чук в фамилии добавлялся к фамилии и заменял слово "сын", то есть на примере фамилии Олейник- сын получал фамилию ОлейниЧУК, я всегда считал, что никогда фамилия не возвращалась к начальному состоянию, но работая с документами Черепашинецкой Волосной управы нашел документы- Это приговор сельского схода 1874 года о призыве на службу и выписка из метрики призывника
Для мене особисто свого часу було ТАК несподівано дізнатися що закінчення українських прізвищ -ук/-юк та -енко - це не що інше як форма "молодший" "належний до роду/родини" що походить від сталої (кореневої) форми прізвища, що довгий час перебувала під враженням та щедро ділилася з іншими своїм відкриттям :lol:
Сьогодні вже попривикла, а жаль...

Додати до вище сказаного можу, що з досвіду бачу, що повернення на кореневу форму відбувалося не часто. Тому маю думку, що це залежало ще від статку родини. Якщо родина була заможна, то і господаря називали поважно по кореневій формі прізвища.
Отакі ми українці! Все у нас має своє значення та ознаку :lol:
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Звідки взявся суфікс -чук в українських прізвищах

Повідомлення D_i_V_a »

Vitaly Savitar писав:...
- Патронімічний, присвійний суфікс, який означає "чийсь слуга" або "чийсь син"...
Ой не подобається мені це твердження про слугу... не туди воно веде...
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Відповісти

Повернутись до “Прізвища з закінченням на...”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 3 гостей