"Козак" - одна з історичних самоназв жителів Подніпров'я

Відповісти
Аватар користувача
serge-kazak
Повідомлень: 2
З нами з: 27 грудня 2016, 21:12
Стать: Чоловік
Подякували: 4 рази

"Козак" - одна з історичних самоназв жителів Подніпров'я

Повідомлення serge-kazak »

"Козак" - одна з історичних самоназв жителів Подніпров'я, так само як і людина, християнин, русин, руський, українець і т.д. Козак це далеко не завжди представник козачого сословія чи воїн формувань Держави Війська Запорізького. Козак це ще й просто вільна (хоч і грішна) людина, вільна по волі Божій, а не царській чи панській, людина Бога-Христа і Його Вічного Війська (серед виявів якого - Військо Запорозьке і Військо Донське, але є і безліч інших).

В епоху Хмельниччини за висловом польських літописців "вся Україна покозачилась". Згодом, коли за самоназву "козак" простого християнина на Подніпров'ї могли закатувати до смерті, багато народу в якості самоназви стала вживати замість "козак" самоназву "українець", "мужик" або просто "людина". Таким чином кажучи українець розуміємо в т.ч. те саме, що раніш розуміли під самоназвою "козак" - людина Бога-Христа і Його Вічного Війська, людина вільної України і святої Русі, грішна, але вільна по волі Божій, а не царській чи панській.

Таким чином говорячи про "козацькі" роди маємо бути досить обережні. Серед частини козаків старих часів взагалі побутувало повір'я, що Бог створив всіх людей козаками, просто деякі про це забули.

Звісно, тут деякою мірою викладене моє бачення ситуації, але з іншого боку думаю право на таку точку зору, адже кажу це як нащадок і родич з одного боку представників козачого сословія нинішньої Київщини (Остерський повіт Чернігівської губернії), людей, які не були кріпаками, вважали себе природніми козаками, з іншого як нащадок і родич закріпачених християн самоназви "козак", християнського (крестьянського) сословія нинішньої Київщини (Пирятинський повіт Полтавської губернії), для яких самоназва "козак" була близька по смислу до ідеї "християнина", "людини", "вільної людини по волі Божій" і "воїна Війська Божого" і які нарівні з самоназвою "козак" з такою самою повагою вживали самоназву "полтавський мужик". Вважаю, що в контексті України варто або взагалі відмовитись від поділу на "козацькі" роди і "некозацькі" або завжди деталізувати, що мова іде про козаків виключно в смислі козачого сословія, козаків по документам, на відміну від козаків як людей чи козаків як представників українського народу.

Спроба деяких наших сучасників протиставляти "козаків" і "мужиків" і говорити про "мужиків" (простих християн) чи про представників інших народів і культур з погордою як про "бидло" чи "недолюдей"-"некозаків" викликає несприйняття і огиду, оскільки на мою думку такі погляди спотворюють історію українського народу і тої її невід'ємної складової, яка вживала самоназву "козак" нарівні з іншими, вважаю в рамках нинішнього перегляду історії козацтва в Україні про ці речі обов'язково маємо говорити, особливо якщо для нас самоназва "козак" несе смисли вказані вище і ми хочемо зберегти їх і розказати нащадкам, одноплемінникам і людству в цілому на вічні віки.

Відкрив цю тему в метою обговорення і поширення задекларованого бачення козацтва і популяризації самоназви "козак" серед широких верств нашого громадянства саме в таких смислах - вільна людина по волі Божій, а не царській чи панській і воїн Вічного Війська. Боже, бережи козаків! Військо Боже - Військо Вічне!
Аватар користувача
АннА
Супермодератор
Повідомлень: 8878
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Стать: Жінка
Дякував (ла): 3563 рази
Подякували: 2154 рази

Re: "Козак" - одна з історичних самоназв жителів Подніпров'я

Повідомлення АннА »

КОЗАК, слово. Має тюркське походження – від давньотюркського "кьоз-", що означає ходити, бродити, мандрувати. Вперше зафіксоване в словнику половецької мови (див. Codex Cumanicus) зі значенням "вартовий", "бадьорий" та у написі поч. 14 ст. до зб. святих Сурожа (Судака). В укр. мові у різні часи ним означали: 1) у 2-й пол. 15 ст. – прикордонників і промисловців-уходників (останні мали промисли на "нічийних" землях; див. Уходництво);

2) у 2-й пол. 16 ст. – запорожців і реєстровиків (див. Запорозька Січ, Реєстрове козацтво);

3) у добу Гетьманщини – представників козац. стану (див. Козацтво);

4) з кін. 18 ст. до 1917 – представників військ. стану на Дунаї, в Приазов'ї та на Кубані.

Слово "козак" також вживається для означення вільної людини, шукача пригод, бурлаки; вправного вершника, найманого воїна тощо.
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна
Аватар користувача
АннА
Супермодератор
Повідомлень: 8878
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Стать: Жінка
Дякував (ла): 3563 рази
Подякували: 2154 рази

Re: "Козак" - одна з історичних самоназв жителів Подніпров'я

Повідомлення АннА »

Остап Дашкович - перший організвтор козацької збройної сили здовж Дніпра, 1535 р. (мал. 19 ст.)

Зображення
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна
Відповісти

Повернутись до “Козацтво”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 8 гостей